Słynna Aleja

26-26 sierpnia / al. Wojska Polskiego

Otwieramy Aleję Wojska Polskiego

Śródmiejski fragment Alei Wojska Polskiego otwarty. W sobotę i niedzielę (26-27 08) aleję będą mogli zobaczyć mieszkańcy, a od poniedziałku 28 sierpnia zostanie na niej przywrócony ruch.

W weekend 26 - 27 08 warto będzie zajrzeć na aleję Wojska Polskiego. Z okazji otwarcia tej słynnej szczecińskiej alei miasto przygotowało atrakcje dla mieszkańców, m.in.: targ pyszności, gra terenowa, animacje dla dzieci, wystawy, warsztaty, a także muzyka na żywo i rabaty u Słynnych Marek. Podczas tego weekendu poznamy też menadżera alei, czyli osobę która ma zadbać o to aby ta jedna z centralnych arterii miasta pełniła rolę „salonu Szczecina” tak jak to zakładano decydując się na rewitalizację tej części miasta.

Przemiana alei Wojska Polskiego, na odcinku pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów trwała blisko dwa lata. Zasadnicze prace budowlane za nami, dzięki czemu na Aleję Wojska Polskiego może wrócić ruch pieszych i samochodów.

​Najcięższy okres remontu za nami. To był trudny czas dla przedsiębiorców i dla mieszkańców. Zasadnicze prac budowlane za nami, to oznacza, że możemy udostępnić ten śródmiejski fragment Szczecina mieszkańcom. Mam nadzieję, że teraz będzie już tylko lepiej, że szybko powróci tu życie. Zrobiliśmy kolejny, ważny krok na drodze do rewitalizacji tej części Miasta. To modelowy przykład jak zmienić mało przyjazną do tej pory przestrzeń w miejsce zielone, z szerokimi chodnikami i uspokojonym ruchem

mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina


Zasadnicza część modernizacji Alei została zakończona, przed nami czas odbiorów co oznacza, że na niektórych fragmentach będą jeszcze prowadzone drobne prace wykończeniowe.

Z okazji udostępnienia Alei mieszkańcom, 26 i 27 sierpnia w godz. 10.00-17.00 odbędzie się wiele atrakcyjnych wydarzeń. Korzystając z nich każdy będzie mógł zobaczyć efekty przebudowy Słynnej Alei. W tych dniach zaplanowano szereg wydarzeń, wśród nich m.in. :

 • Wystawy. Ściana Uśmiechu Henryka Sawki, fotografie Szymona Jeża i zakładu Minifot;
 • Spacery miejskie, Szczecin w PRL, Słynna Aleja nocą, Podróż w czasie i przestrzeni;
 • Mini targ pyszności, Strefa konsumpcji i wypoczynku dla mieszkańców;
 • Wystawcy: Cukiernia Koch, Cukiernia Sowa, Nata Lisboa, Alternatywnie;
 • Gry terenowe;
 • Animacje dla dzieci, Gry bez prądu, szczecińskie kolorowanki, bańki, malowanie twarzy, kolorowanki XXL
 • Strefa Miejskiej Biblioteki Publicznej: fotobudka, bookcrossing, strefa leżaków, warsztaty, akcje promocyjne, wystawa zdjęć.
 • Artyści Ulicy: uliczny teatr, pokazy ogniowe, cyrkowe, i iluzjonistyczne
 • Otwarte Muzea - bezpłatne zwiedzanie Muzeum PRL i Muzeum Zduńskie Opowieści
 • Muzyka na żywo i rabaty u Słynnych Marek.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: slynnaaleja.pl


Rewitalizacja Alei. Projekt rewitalizacji alei Wojska Polskiego w Szczecinie jest realizowany od 2014 roku. Z uwagi na unikatowe rozwiązania otrzymał dotację w konkursie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pn. „Modelowa Rewitalizacja Miast”. O tym, jak będzie wyglądała po przebudowie najdłuższa ulica w naszym mieście, zdecydowali sami mieszkańcy, którzy podczas licznych spotkań i konsultacji wskazali preferowany przez nich kierunek zmian. Późniejszy konkurs architektoniczny nadał tym wyobrażeniom realny kształt. Zwycięską wizję przedstawiła Pracownia Architektoniczna ARCHAID Jacek Szewczyk.

Inwestycja ruszyła we wrześniu 2021 r. W ramach prac przebudowano infrastrukturę sieciową oraz naziemną. Pojawiły się nowe szerokie chodniki, miejsca parkingowe, uspokojono ruch. Zmieniło się zagospodarowanie terenu i wprowadzona została mała architektura wraz z nową fontanną. Istotną częścią prac było zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew, krzewów, bylin i traw. W ramach nasadzeń pojawiły się drzewa o randze reprezentacyjnej, długowieczne i monumentalne. Znalazły się tam m.in. kolumnowe platany i charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Nasadzenia objęły środkowy pas na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza nowego Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody.

Koszt przebudowy śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego to ponad 43 mln zł. brutto. Wykonawcą prac jest firma Budowlano-Drogowa MTM S.A.

Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

O projekcie Słynna Aleja.

Aleja Wojska Polskiego to jedna z najbardziej znanych ulic w Szczecinie. Jej fragment pomiędzy pl. Zwycięstwa a pl. Szarych Szeregów jest osią procesu rewitalizacji Śródmieścia. Mieszkańcy, przedsiębiorcy, miasto wspólnie próbują znaleźć sposób na ożywienie tej przestrzeni.

To na tym obszarze rewitalizacja czyli nowe życie ulicy ma promieniować na kolejne fragmenty miasta. W ramach projektu Słynna Aleja, oprócz samej przebudowy ulicy następuje integracja działań gospodarczych, społecznych oraz kulturalnych. Wszystko to we współpracy miasta, jego jednostek, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i mieszkańców.

Zgodnie z intencją ożywienie ulicy odbywa się m. in.: w oparciu o największe szczecińskie marki, zlokalizowane w obrębie Alei. Marki, które już dziś mają znaczenie lokalne i ogólnopolskie, z których jesteśmy dumni w Szczecinie i poza granicami miasta. Za tymi markami stoi wieloletnia działalność, tradycja i historia związana ze Szczecinem.

Marki zaangażowane w Projekt: Kino Pionier, Bar Pasztecik, Galeria Ewy i Henryka Sawki, Atelier Mody Sylwia Majdan, pizzeria Piccolo, Bistro Seamor, Cukiernia Koch, biuro tłumaczeń mTłumaczenia, salon optyczny Sekret Optyk i zakład fotograficzny Minifot.

Projekt realizują: Miasto Szczecin, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, Szczecińska Agencja Artystyczna. Partnerami wydarzenia są: Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Szczecińskie TBS, Szczecińska Energetyka Cieplna.

więcej na stronie: slynnaaleja.pl

Gra miejska - zasady
 • Udział w grze jest bezpłatny.
 • Na najlepsze drużyny czekają nagrody.

Na Alei Wojska Polskiego coś się zalęgło. Jakieś ciemne siły wkradły się do sklepów, salonów i restauracji. Wasza drużyna została wysłana z misją pokonania i przezwyciężenia wszystkich przeciwności. Jedynie co stoi na przeszkodzie, to czas.

Czy uda Wam się uratować Słynne Marki na Słynnej Alei?

Aby wziąć udział w grze miejskiej:

 1. Zbierz drużynę – od 2 do 4 osób (w tym co najmniej jedna pełnoletnia).
 2. Zgłoś jej udział poprzez kontakt mailowy na adres: stowarzyszenie.chowaniec@gmail.com.
 3. Niezbędne dane: imię i nazwisko pełnoletniego przedstawiciela drużyny, (Osoba Dowodząca), numer telefonu, adres e-mail.
 4. Poczekaj na odpowiedź zwrotną.
 5. Zgłoszenia internetowe przyjmowane są do 25.08.2023 r. do godz. 16:00.
 6. W przypadku wolnych miejsc można również zgłosić się w dniu trwania gry. tj. 26.08.2023 r. w godz. 10:00 – 11:30 na Stacji Początkowej (Kino Pionier 1907).

Organizatorzy i partnerzy:

Szczecińska Energetyka Cieplna

Patron medialny:
wSzczecinie.pl

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++