Program


13 sierpnia zapraszamy na Iluminacje Szczecin. Tego letniego wieczoru Szczecin rozświetla się dziesiątkami kolorów i sprawia, że spacer ulicami miasta zamienia się w barwną podróż pełną wyjątkowych widoków.

Przed nami kolejna odsłona szczecińskiego festiwalu koloru, w którym barwa i światło odegrają pierwsze skrzypce. Do znanych ze stałych iluminacji budynków dołączą kolejne dodatkowe instalacje świetlne, które rozbudzą wyobraźnie uczestników i przeniosą ich w zupełnie inny świat. Iluminacje Szczecin to także inne spojrzenie na przestrzeń miejską, która towarzyszy nam każdego dnia. Za sprawą nowego oświetlenia mijane na co dzień miejsca nabiorą innego wyglądu i znaczenia. Zachęcamy do przespacerowania się szklakiem Szczecińskich Iluminacji. Niech ta wyjątkowa podróż sprawi, że odkryjemy już po raz kolejny nasze miasto na nowo. Spacer warto rozpocząć przy fontannie na Wałach Chrobrego i zakończyć w Parku Żeromskiego, gdzie zaplanowano wielki finał wydarzenia.Odkryj świetlne aranżacje:

A. Wały Chrobrego: 21:00 – 3:00

Pamiętacie Żagle 2021 i podświetlone skarpy Wałów Chrobrego? Wyglądało to pięknie. A w trakcie Iluminacji może być jeszcze piękniej. Klimatu dodadzą pulsujące światła, które sprawią, że Wały będą mienić się całą gamą barw.

B. Dźwigozaury: 21:00 – 3:00

Szczecińska wizytówka na co dzień mieniąca się dziesiątkami barw po raz kolejny zaskoczy swoją kolorystyką. W sąsiedztwie największego koła młyńskiego i kolorowych elementów Holiday Parku sprawi, że Łasztownia zamieni się wielobarwną paletę.

C. Zamek Książąt Pomorskich: 21:00 – 1:00

ul. Korsarzy 34

Wieża dzwonów podświetlona zostanie wizerunkiem książęcej pary – Anny Jagiellonki i Bogusława X, a na Dziedzińcu Menniczym zaświecą najistotniejsze daty w historii Rodu Gryfitów.

D. TRAFO: 18:00 – oprowadzanie, 21:00 – 1:00 – instalacja na elewacji

ul. Świętego Ducha 4

W Trafostacji Sztuki o 18:00 będzie można odwiedzić dwie wystawy „Za pan brat” oraz „… Też Cię kocham”, do których będzie zapraszał neon znajdujący się na elewacji budynku. Kolorowa paleta barw to podstawa sztuk wizualnych i obrazu, a także wielowymiarowego obrazu świata.

E. Akademia Sztuki: 21:00 – 23:00

pl. Orła Białego 1

Napis Nie jesteśmy piękni zawiśnie na małym dziedzińcu Akademii Sztuki w Szczecinie. Neon przypomina mieszkańcom miasta i turystom, że Akademia Sztuki w Szczecinie jest wyjątkowa – łączy w sobie sztuki muzyczne i wizualne, a przede wszystkim wykracza poza schematy wyznaczone przez tradycyjne uczelnie artystyczne.

F. Deptak Bogusława: 21:00 – 3:00

Przedsmak kolorowych iluminacji na najpopularniejszym pasażu w mieście mogliśmy już zobaczyć w lipcu. Teraz dwa projekty „Deptak Bogusława – łączy nas kolor” oraz Iluminacje Szczecin spotkają się na jednym gruncie. Efekt będzie piorunujący!

G. Tu.Centrum Szczecin

1. Bł. Królowej Jadwigi 2 : 21:00 – 1:00

W piątkowy wieczór będzie można zobaczyć instalacje z Cyklu WITRYNA „Obiekt niezidentyfikowany" autorstwa Julii Galewicz. Ta sama autorka zaprezentuje także Abstrakcyjną Formę Plastyczną i Świetlną „Dajcie mi wszyscy święty spokój".

2. Ściana Płaczu: 21:30 – audiowizualna aranżacja „MARTWYWSTANIEC”

Przygotowana przez absolwentów Akademii Sztuki w Szczecinie – Natalię Janus-Malewską, Piotra Brucha oraz dr Artura Malewskiego, który ukończył łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Głównymi założeniami aranżacji są: No lyrics, No theme, Non-human friendly.

H. Środek. Śródmiejski punkt sąsiedzki, 21:00 – 0:00

ul. Bł. Królowej Jadwigi 43/u1

Chodź do ŚRODKA i poznaj prawdziwą Gwiazdę Śródmieścia! Kim jest, jak wygląda, czym się zajmuje? Być może spotykasz ją na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. Z okazji Iluminacji Szczecin chce ujawnić swoje oblicze. W ten rozświetlony dziesiątkami kolorów wieczór spotkasz ją w ŚRODKU Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim – miejscu spotkania wszystkich tych, którzy kochają Śródmieście!

I. Kamienica 1, 21:00-00:00

Plac Lotników

W ramach Iluminacji Szczecin Plac w centrum miasta zmieni się w interaktywne stanowisko do gry „Roundnet”. Kolorowa piłka i świetlne oznaczenia graczy sprawią, że kolor i ruch będą łączyć się w wyjątkową całość.

J. Centrum Informacji Turystycznej (szklany pawilon na Alei Kwiatowej), 21:00 – 01:00

pl. Żołnierza Polskiego 20

Maria Stafyniak zaaranżuje okna szklanego pawilonu w ramach projektu „Wszystko czego dotkniesz jest twoje". Neonowe instalacje będą widoczne z daleka.

K. 13 Muz, 21:00 – 0:00

pl. Żołnierza Polskiego 2

W ramach wydarzenia „Iluminacje Szczecin” okna parteru i pierwszego piętra Pałacu pod Głowami, siedziby Domu Kultury „13 Muz”, od strony Placu Żołnierza Polskiego, za sprawą iluminacji świetlnej od godz. 21.00 do północy rozbłysną feerią barw

L. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, 21:00 – 01:00

ul. Małopolska 48

Na co dzień Filharmonia świeci się na biało, a z okazji wyjątkowych okoliczności zmienia kolory adekwatnie do wydarzenia. Po zachodzie słońca, budynek Filharmonii oświetlony będzie inaczej niż zazwyczaj, a mianowicie rozbłyśnie w barwach Floating Garden, jako część festiwalu Iluminacje Szczecin.

M. Park Żeromskiego od 21:00 do późnych godzin nocnych

Jesteś w stanie wyobrazić sobie przestrzeń, gdzie drzewa, krzewy i aleje spacerowe zmieniają swój na co dzień i tak piękny wygląd za sprawą wyjątkowych podświetleń? Gra światłem i barwą zmieni tę naturalną przestrzeń w bajkową scenerię. Tutaj powiedzenie podążaj w stronę światła nabierze dosłownego znaczenia. Wszystkie ścieżki będą schodziły się w jedno miejsce, które będzie tętnić kolorem, muzyką i pozytywnymi wibracjami. Na centralnym placu Parku wybrzmi scena, pojawią się: strefa chill outu i piw kraftowych oraz food trucki.

N. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Al. Piastów 49

Magią świateł zabłyśnie Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Kolory ZUT: niebieski i zielony zmieniają się cyklicznie, za sprawą zegara astronomicznego, który włącza się o zachodzie słońca, a wyłącza godzinę przed jego wschodem.


Zapraszamy na nocny spacer po naszym mieście – odkryj piękne zabytki i ich historie

1. Fontanna przy podnóży Wałów Chrobrego, Jana z Kolna 70

Pięknie podświetlona fontanna wraz ze stojącymi obok lampami ulicznymi w kształcie latarni morskich jest głównym akcentem Wałów Chrobrego. Udekorowana jest płaskorzeźbami w postaci gryfa z rozpostartymi skrzydłami, poniżej gryfa zobaczymy tarczę z wizerunkiem, głowę Hermesa (boga kupców i podróżnych ) oraz dwa maszkarony plujące wodą. W niszach widzimy postacie Jana z Kolna – rzekomo pierwszego odkrywcy Ameryki i Jana Wyszaka – legendarnego kupca i korsarza szczecińskiego. Wieczorami fontanna rozbrzmiewa muzyką.

2. Wały Chrobrego

Wały Chrobrego to kompleks tarasów spacerowych z okazałymi budowlami: gmachem Muzeum Narodowego, Urzędem Wojewódzkim i Akademią Morską. Wraz z pawilonami, symetrycznie rozłożonymi przy schodach i fontanną tworzą najbardziej reprezentacyjną część Szczecina – wizytówkę miasta.

Wały Chrobrego zostały zbudowane na terenie po dawnym forcie Leopolda – w latach 1902 – 1921, dzięki staraniom ówczesnego nadburmistrza miasta Hermanna Hakena. Radca budowlany Wilhelm Meyer – Schwartau podjął się zadania zaprojektowania koncepcji całego Tarasu Hakena (bo taką nazwę pierwotnie miały Wały Chrobrego ). Zaprojektował również budynek Muzeum Miejskiego. Budynki obecnej Akademii Morskiej mieściły pierwotnie biura Krajowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Naczelnej Dyrekcji Ceł. W budynku Urzędu Wojewódzkiego przed II wojną światową znajdowała się siedziba Rejencji Szczecińskiej.

Pięknie oświetlona aleja spacerowa prowadzi nas od jednego budynku do drugiego. Przy Akademii Morskiej na uwagę zasługuje portal wejściowy z kolumnami oraz okno w ryzalicie (wystającym elemencie fasady budynku) z balkonem, z pięknymi zdobieniami - można tam wypatrzeć, między innymi, elementy symbolizujące noc i dzień - koguta i sowę.

Budynek Muzeum Narodowego jest pięknym gmachem łączącym w sobie elementy secesji i modernizmu. Podświetlenie uwypukla fasadę główną, okna i główny element - wejście z balkonem i ogromnym oknem. Podświetlona jest też wieża, która w dzień jest udostępniana jako punkt widokowy.

Aleja prowadzi nas dalej do gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Pięknie podświetlony budynek uwypukla zdobienia i sztukaterie na fasadzie budynku, a jest ich tu wiele. Jest to miejsce, które można oglądać i podziwiać z poziomu chodnika - wypatrywać dobrze oświetlone elementy, postacie, twarze i maszkarony. Pięknie oświetlone jest wejście główne i dwie wieże - na jednej z wież zauważymy postać marynarza patrzącego w stronę Odry.

3. Baszta Panieńska, ul. Panieńska 47

Inna jej nazwa to Baszta Siedmiu Płaszczy. Jest pozostałością po średniowiecznych czasach, kiedy to Szczecin otoczony był murami z czterema bramami wyjazdowymi do miasta, 37 basztami i 7 futrami od strony Odry. Mury obronne dodatkowo otoczone były fosą. Nazwa wiąże się ze stojącą, w dawnych czasach, nieopodal Bramą Panieńską i klasztorem cysterek, który znajdował się za murami miasta w okolicach dzisiejszej Trasy Zamkowej. Po klasztorze i kościele św. Katarzyny nie ma dziś żadnych śladów oprócz tablicy pamiątkowej.

Nazwa „Siedmiu Płaszczy” związana jest natomiast z legendą mówiącą o tym, że książę zlecił swojemu krawcowi uszycie 7 płaszczy z drogiego pięknego materiału. Krawiec namówiony przez swoją żonę, tak wykroił materiał że starczyło i na płaszcze i na suknie dla żony. Książę po powrocie z długiej podróży dowiedział się że po mieście chodzi żona krawca w sukni z jego drogiego materiału. Za karę wtrącił krawca do lochu w baszcie.

4. Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34

Najstarsza część miasta – Wzgórze Zamkowe – to miejsce, w którym znajdował się gród słowiański, potem siedziba książęca. Zamek Książąt Pomorskich był siedzibą władców Pomorza – rodu Gryfitów, który to ród rządził Księstwem Pomorskim nieprzerwanie przez 500 lat. Obecnie, po zniszczeniach wojennych, Zamek możemy oglądać w jego renesansowej odsłonie. Na Dziedzińcu możemy podziwiać wyjątkowy zegar z XVII wieku. Z tym miejscem związane sią legendy – między innymi o szlachciance Sydonii Von Borck, posądzonej o czary lub o kotach zamkowych. Jest to miejsce kulturalne – siedzibę swą ma tu Opera na Zamku, Galeria Zamkowa oraz odbywają się tu liczne imprezy.

Wieczorem warto wejść na Dziedziniec Menniczy i Główny aby zobaczyć pięknie podświetlone okna zamku . Właśnie w takiej scenerii można poczuć ducha tego miejsca.

5. Ratusz Staromiejski, ul. Księcia Mściwoja II 8

Sercem Rynku Siennego był i jest Ratusz Staromiejski wzniesiony w XV wieku w stylu gotyckim (w miejscu drewnianego z połowy XIII wieku), a przebudowany w XVII wieku w stylu barokowym. Było to miejsce spotkań rajców miejskich, sędziów i ławników oraz kupców. W piwnicach Ratusza znajdował się kiedyś karcer, a później winiarnia. Funkcję Ratusza pełnił budynek aż do roku 1879, kiedy to wybudowano nowy, większy gmach nazwany Czerwonym Ratuszem (na pl. Tobruckim). Dziś w budynku Ratusza Staromiejskiego znajduje się jedna z filii Muzeum Narodowego w Szczecinie z wystawami dotyczącymi historii miasta.

Warto zobaczyć budynek ratusza z dwóch stron - z jednej szczyt ściany zakończony jest gotycką cegłą z pięknymi wzorami, a z drugiej (od strony Rynku Siennego ) ścianę zrekonstruowano w stylu barokowym. Pokazuje to, jakie zmiany zachodziły z biegiem lat w wyglądzie Ratusza.

Przed Ratuszem zobaczymy nowoczesną rzeźbę „ Wielki Łuk” znanego rzeźbiarza Bernharda Heiligera, związanego ze Szczecinem.

6. Barokowe kamienice na Rynku Siennym

Na Rynku Siennym zobaczymy pięknie podświetlone kamienice, zrekonstruowane na podstawie starych zachowanych rycin i fotografii, bogato zdobione, w stylu barokowym. Zrekonstruowane w latach 2002-2009 w ramach projektu odbudowy szczecińskiego Podzamcza.

7. Kościół św. Jana Ewangelisty, ul. Świętego Ducha 9

Jeden z trzech najstarszych kościołów w Szczecinie – kościół przy ulicy św. Ducha – pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Skromny z zewnątrz, bezwieżowy kościół w stylu gotyckim może zachwycić nas swoim wnętrzem – posiada bardzo cenne, odkryte niedawno polichromie naścienne z XV i XVI wieku (z wizerunkiem herbu Szczecina gryfem, między innymi), baptysterium (w przeszklonym fragmencie posadzki kościoła) i liczne płyty nagrobne. Oświetlenie wydobywa z budynku piękno średniowiecznej cegły, którą można odróżnić od nowo wyprodukowanej z cementowni. Gotycka cegła jest nierówna, widać w niej zachowane fragmenty organiczne. Dlaczego kościół nie posiada wieży? Pierwotnie zbudowany został dla Zakonu Franciszkanów, który w swej doktrynie na początku nie uznawał bogactwa i przepychu - kościoły więc były skromnymi budynkami.

8. Katedra Św. Jakuba, Świętego Jakuba Apostoła 1

Bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba jest jednym z trzech najstarszych kościołów Szczecina. Wielokrotnie przebudowywana, obecnie swój wygląd zawdzięcza stylowi gotyckiemu. Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego oraz na Szlaku Jakubowym, biegnącym do Santiago de Compostela. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo cenne barokowe wyposażenie kościoła. W tej chwili przywracany jest gotycki wygląd fasady od strony północnej. Od roku 2008, kiedy to do wieży dobudowano iglicę, Katedra stała się drugim pod względem wysokości kościołem w Polsce i pierwszą najwyższą Katedrą w kraju. Mierzy 110 m. Na wieży znajduje się punkt widokowy z rozległą panoramą miasta.

Katedra jest dobrze oświetlona z każdej strony, jest też dobrze widoczna nocą z tras wjazdowych do Szczecina - stając się drogowskazem i punktem orientacyjnym miasta.

9. Budynek Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Grodzka 1/5

Budynek na ulicy Grodzkiej zaprojektował James Hobrecht, miejski radca budowlany Szczecina. Od 1867 roku zawsze rezydowała tu Straż Pożarna. W 1912 roku rozbudowano remizę. Niedawno budynek przeszedł gruntowny remont. Poprzez podświetlenia wyeksponowano piękne detale na fasadzie budynku: okna, podział na poszczególne bramy wjazdowe i balkony. Warto też zwrócić uwagę na witraż w oknie remizy przedstawiający między innymi herb Szczecina.

10. Pałac pod Globusem – Plac Orła Białego, plac Orła Białego 2

W pałacu Grumbkowa w 1759 roku urodziła się księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska, późniejsza caryca Maria Fiodorowna. W tym miejscu zbudowano później, bo w 1891 roku, nowy budynek, który był siedzibą Zakładu Ubezpieczeń National. Wtedy też, na szczycie budynku, ukazała się kula ziemska, jako symbol rozległych kontaktów handlowych Towarzystwa National. Obecnie jest to siedziba Akademii Sztuki w Szczecinie.

11. Brama Portowa, Plac Brama Portowa 2

Brama Portowa to jedna z bram Szczecina zbudowana w stylu barokowym w latach 1725 – 1727, w czasie panowania Prus w naszym mieście. Zewnętrzna ściana bramy została ozdobiona przez rzeźbiarza Bartholomé Damarta. Na szczególną uwagę zasługuje płaskorzeźba z widokiem Szczecina i bogiem rzeki Odry – Viadrusem. Pierwotnie brama nosiła nazwę Bramy Berlińskiej. Po zniesieniu statusu miasta twierdzy Brama pełniła funkcje dekoracyjne. Na początku XX wieku od strony rzeki dobudowana była tu fontanna z postacią Amfitryty – żony Posejdona. Nie przetrwała jednak długo, wzbudzając zgorszenie swoją nagością, została rozebrana w latach 30-tych XX wieku. Obecnie znajduje się tu Teatr Kameralny.

12. Fontanna, Plac Zwycięstwa

Fontanna została wybudowana w 2012 roku w miejscu byłego basenu ppoż., składa się z komory podziemnej, w której zlokalizowane są pompy oraz stacja uzdatniania wody i basenu fontanny z pylonami, z których wypływa woda oraz oświetleniem. Z basenu fontanny wyprowadzone są dwa podłączenia do poboru wody dla potrzeb ppoż.

13. Brama Królewska, plac Hołdu Pruskiego 8

Barokowa brama prowadząca do miasta-twierdzy zbudowana została w latach 1725-1728, według projektu G. C. van Wallrawe. Początkowo nosiła nazwę Anklamskiej. Bramy od strony wjazdu do miasta miały zawsze bogatszą elewacje – od strony miasta delikatniejsze zdobienia. Na Bramie Królewskiej zobaczyć możemy zdobienia dłuta Damarta: orła pruskiego - pięknie wyeksponowanego poprzez wieczorne iluminacje, wizerunek Herkulesa i rzymskiego Boga wojny Marsa oraz „panoplia”, czyli złączone ze sobą elementy żołnierskiego ekwipunku. Wieczorem, światłem podkreślona jest też boczna, ceglana strona bramy. Szerokość bramy daje nam wyobrażenie o szerokości murów obronnych i fortyfikacji okalających miasto w czasach szwedzkich i pruskich.

14. Filharmonia Szczecińska, ul. Małopolska 48

Gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza powstał w miejscu przedwojennego Domu Koncertowego. Obecny budynek Filharmonii został otwarty we wrześniu 2014 roku. Twórcami, wielokrotnie nagradzanej bryły budynku, było studio architektoniczne EStudio Barozzi Veiga . W środku znajdziemy przestronny hol z kawiarnią i sklepikiem, Salę Kameralną i złotą Salę Symfoniczną. Oprócz koncertów odbywają się tu wystawy sztuki w Galerii „Poziom 4”.

Dzięki tysiącom lampek LED zamontowanym w fasadzie, budynek może mienić się różnymi kolorami, w zależności, czy jest to święto narodowe, czy większe wydarzenia. Codziennie fasada świeci się w kolorze białym - jeżeli odbywa się koncert biel jest bardziej intensywna. W święta ważne dla miasta Szczecin fasada rozświetlona jest w kolorach Floating Garden: biało-niebiesko-zielonych (kolory nawiązują do związku miasta z wodą i zielenią ). W Święta Narodowe fasada przypomina rozświetloną flagę Polski.

15. Cerkiew Św. Mikołaja, ul. Zygmunta Starego 1A

Cerkiew pod wezwaniem Św. Mikołaja powstała w 2011 roku - wcześniej wierni wyznania prawosławnego modlili się w kościele przy ul. Wawrzyniaka. Budynek Cerkwii może poszczycić się pięknym ikonostasem i malowidłami naściennymi – polichromiami. Z zewnątrz poprzez wieczorne iluminacje wyostrza się zarys bryły kościoła. Pięknie połyskuje złoceniami kopuła budowli. Przed II wojną światową stało w tym miejscu Kino Urania.

16. Pomnik Adama Mickiewicza, ul Henryka Pobożnego 4

Pięknie podświetlony pomnik Adama Mickiewicza powstał w 1960 roku. Twórcą był znany szczeciński artysta rzeźbiarz Sławomir Lewiński. Była to jedna z pierwszych monumentalnych prac tego autora dla miasta Szczecina. Surowa postać wieszcza - Adama Mickiewicza, podświetlona w umiejętny sposób latarniami miejskimi, tworzy ciekawy akcent na placu Jego imienia. W tym miejscu, przed wojną, stał pomnik króla Prus i cesarza Niemiec – Fryderyka III

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++