1 Dźwigozaury zaświecą - Żegluga Szczecińska

07 02 2017

Dźwigozaury zaświecą

Zakończyła się renowacja trzech portowych żurawi stojących na Nabrzeżu Starówka w sąsiedztwie Trasy Zamkowej. Odświeżone kolory wyremontowanych dźwigów zostaną dodatkowo wyeksponowane dzięki podświetleniu konstrukcji.

Iluminację szczecińskich dźwigozaurów mieszkańcy i turyści oglądać będą mogli codziennie od wtorku do niedzieli (7 – 12 lutego) od godz. 18.00 do późnych godzin nocnych. Za sprawą podświetlenia podkreślony zostanie odzyskany dawny blask konstrukcji.

Stajemy przed naszymi dźwigozaurami, które nabierają nowego kształtu, nowego wyrazu. Nasze żurawie wyglądają teraz naprawdę pięknie. Od dziś w nowej formie uatrakcyjniają tę część miasta. Obecnie trwają prace nad nabrzeżem, które w pełni odnowione, wraz z dźwigami, stanowić będzie piękną całość. Bardzo cieszymy się z kolejnego tak ważnego kroku w ożywianiu Łasztowni.

- Prezydent Miasta Piotr Krzystek

Docelowo Urząd Miasta Szczecin planuje podświetlić żurawie na stałe. W założeniu iluminacja miałaby być gotowa wraz z oddaniem do użytku nowej części nabrzeża (od Trasy Zamkowej do granicy Portu Rybackiego Gryf przy krańcu Łasztowni). Dzięki trwającym pracom Szczecin zyska ok. 650 metrów nowego bulwaru – z ławeczkami, śmietnikami, stojakami rowerowymi, oświetleniem i zupełnie nową nawierzchnią.

Renowacja dźwigów jest elementem całości projektu przebudowy Nabrzeża Starówka. Żurawie stały się integralną częścią tego projektu, na stałe wpisały się już w strukturę naszego miasta. Pełny efekt przebudowy mieszkańcy i turyści zobaczą na przełomie czerwca i lipca. Wtedy nowe bulwary i odrestaurowane dźwigi w pełni uatrakcyjnią tę część szczecińskich nabrzeży.

- Paweł Adamczyk, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM Szczecin

Za renowację dźwigozaurów odpowiadała spółka Mega z Gdyni. Wartość realizacji zadania wyniosła 554 tys. zł. Gdyńska Mega w konsorcjum ze szczecińską firmą Kowal realizuje także przebudowę i modernizację Nabrzeża Starówka. Koszt inwestycji to 13.985.109 zł.

Szczecińskie dźwigozaury pochodzą z 1929 roku. Ich właścicielem jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się