1 Rywalizacja strażaków i regaty samotników - Żegluga Szczecińska

27 07 2017

Rywalizacja strażaków i regaty samotników

Nieodłącznym elementem szczecińskiego festiwalu fajerwerków stały się już zmagania strażaków z całego świata w zawodach Firefighter Combat Challenge. W gronie wydarzeń towarzyszących imprezy od kilku lat jest również Baltic Polonez Cup Race. Nie inaczej będzie w tym roku. Wszystko to zaraz po finale regat The Tall Ships Races!

Oba wspomniane wyżej wydarzenia odbędą się na Wałach Chrobrego i Łasztowni podczas nadchodzącej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic 2017.

Zawody Firefighter Combat Challenge wymyślone zostały ponad 20 lat temu w USA, a do Europy przywędrowały 9 lat temu. Przed nami kolejna odsłona zmagań kilkuset strażaków z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. 11 i 12 sierpnia br. rywalizacja pożarników na Wałach Chrobrego odbędzie się będą już po raz siódmy. W trakcie zawodów strażacy wykonają szereg wyczerpujących zadań, które w dużej mierze są odzwierciedleniem ich codziennej pracy. W pełnym rynsztunku bojowym (hełmy, rękawice, ubranie specjalne) będą musieli wykonać następujące czynności:

  • wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży oraz wciągnąć dodatkowy jego odcinek przy pomocy liny,
  • za pomocą młota przesunąć na odległość 1,5 metra metalową sztabę o wadze 72,5 kg,
  • pokonać slalom na dystansie 40 m i przebiec ciągnąc wypełniony wodą wąż (30m),
  • przeciągnąć, idąc tyłem, manekina o wadze 79 kg na odległość 30 m

Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla najmłodszych. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych torach w bliźniaczo podobnych konkurencjach. Każde dziecko będzie mogło zmierzyć się m.in. z nadmuchiwanym zamkiem-wspinalnią, ciężarem przesuwanym młotem czy slalomem. Na czas startu przygotowano prawdziwe ubranie strażackie dostosowane do wieku zawodników. Nie zabraknie również pokazów ratownictwa z instruktażem pierwszej pomocy, wystawy pojazdów pożarniczych, ściany wspinaczkowej i innych. Program zmagań dostępny jest tutaj: http://fajerwerki.szczecin.eu/firefighter-combat-c...

Skoro Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni odbywa się nad wodą, to podczas imprezy nie może zabraknąć żeglarskich akcentów. I mimo że wielkie żaglowce wypłyną ze Szczecina 8 sierpnia, to już cztery dni później na Odrze znów zrobi się tłoczno. 12 sierpnia rozpoczną się bowiem regaty Polonez Cup Race. To pełnomorska prestiżowa impreza żeglarska w rejonie Bałtyku, która skupia najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Ceremonia otwarcia regat odbędzie się o godz. 10.00 w Starej Rzeźni. Już godzinę później zawodników czeka Prestart Pyromagic Szczecin 2017, czyli start do wyścigów krótkich w okolicach południowego krańca Wyspy Bielawa. Wręczenie nagród wyścigów krótkich odbędzie się natomiast na scenie głównej Festiwalu Pyromagic o godz. 20.00.

Organizatorzy regat przygotowali również coś dla miłośników żeglarstwa. O godz. 16.00 w Sali Iluzjon w Starej Rzeźni odbędzie się projekcja filmu: „KUBA ZAWODOWIEC” o kpt. Kubie Jaworskim, najwybitniejszym polskim żeglarzu.

Ze Szczecina żeglarze wyruszą na start wyścigów pełnomorskich. Zmagania odbędą się 14 i 15 sierpnia. Trasa regat pozostaje niezmienna: Start Świnoujście – minięcie lewą burtą grupy wysp Christiansø – Meta Świnoujście. Regaty odbywają się w formule non stop. Nagrodą główną, o którą walczą samotnicy, jest wieczysty, przechodni „PUCHAR POLONEZA" ufundowany przez dyrektora Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonia Teligi. Puchar otrzymuje kapitan jachtu, który w najkrótszym czasie przeliczeniowym pokonał trasę regat.

www.fajerwerki.szczecin.eu

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się

A A+ A++