1 Odliczamy dni do Jarmarku Bożonarodzeniowego - Żegluga Szczecińska

01 12 2017

Odliczamy dni do Jarmarku Bożonarodzeniowego

Druga edycja szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego zbliża się wielkimi krokami… Co czeka nas na Alei Kwiatowej, pl. Żołnierza i pl. Lotników podczas jedenastu grudniowych dni? Zapraszamy do lektury!

Jarmark rozpoczynamy w czwartek 7 grudnia. Koniec zaplanowany jest na 17 grudnia.

– W roku 2017 postanowiliśmy nieco wydłużyć szczeciński jarmark, który rok temu cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców – mówi Prezydent Piotr Krzystek. – Już dzisiaj, razem z marynarzem przebranym za Świętego Mikołaja zapraszamy do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Tego dnia w ponad 50 drewnianych domkach swoją ofertę zaprezentują jarmarkowi wystawcy. Na terenie imprezy będzie można kupić m.in. pierogi, soki, konfitury, regionalne wina i piwa, miody, sery, wędliny, kołacze, langosze, pączki, przyprawy, owoce w czekoladzie, chleby, wędzone ryby, gorącą czekoladę, kawę, herbaty, chałwy, grzaniec, paprykarz, ciasta, pierniki, zupy, cydr, babeczki, placki ziemniaczane, stroiki świąteczne, kubki, poduszki, świece, wianki, lampy, naturalne kosmetyki, rękodzieło, zabawki, ozdoby, gry planszowe, zabawki i – oczywiście – choinki. Na stoisku Poczty Polskiej dostępne będę m.in. kartki świąteczne i znaczki.

Podobnie jak w roku ubiegłym, jarmark odbędzie się na trzech placach. O ile Aleja Kwiatowa i pl. Żołnierza będą długimi rzędami drewnianych chatek, to pl. Lotników będzie miejscem pełnym niespodzianek. To tam, 7 grudnia w godz. 15.00 – 20.00, stanie słynna czerwona ciężarówka Coca-Coli z mnóstwem atrakcji (pokój Świętego Mikołaja, GIF-budka, fabryka upominków, wirtualne wycieczki saniami Mikołaja, personalizacja puszek, gry, zabawy, konkursy i podest do zdjęć). W pierwszy jarmarkowy weekend (9 i 10 grudnia) pl. Lotników zamieni się w strefę sportów zimowych. Będą sportowe animacje – trickboard i gyroboard, strefa trenażerów ruchu, akademia snowboardowa, aktywne poranki dla najmłodszych, wieczorne koncerty i harce z ekipą Świętego Mikołaja, trampolina. Kolejny weekend (16 i 17 grudnia) zamieni pl. Lotników w miejsce przepełnione tradycyjną, świąteczną atmosferą. A to za sprawą koncertów kolędowych wykonywanych przez chóry (Belcanto, Concertino, ZUT, Postscriptum i inne) i czytania bajek. Godzinowy program weekendowych atrakcji opublikowany zostanie na stronie wydarzenia – www.kolorowaaleja.pl. W dni powszednie na placu Lotników staną stoliki, przy których w spokoju, przy dźwiękach świątecznych piosenek, będzie można napić się grzanego wina, czy zjeść coś ciepłego.

ATRAKCJE I WYDARZENIA

 • Karuzela wenecka

Karuzela wenecka – zwana także wiedeńską – to obowiązkowe wyposażenie każdego świątecznego jarmarku. Pięknie oświetlona i wprawiona w ruch jest gwarancją uśmiechów na dziecięcych twarzach. Dlatego też karuzeli takiej nie może zabraknąć podczas naszego wydarzenia. Stanie ona na Alei Kwiatowej w pobliżu zegara słonecznego.

 • Oddział Świętego Mikołaja – pomagamy!

Przy okazji przejażdżki na karuzeli będzie można wspomóc symboliczną złotówką planowany remont oddziału Św. Mikołaja w Szczecinie. Kwota uzbierana z cegiełek w całości przeznaczona zostanie na remont oddziału Św. Mikołaja w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie. Za zbiórkę odpowiada Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę działające przy szpitalu. Mamy nadzieję, że jarmarkowi Goście docenią okazję do pomocy tym, którzy liczą na nasze wsparcie. Boże Narodzenie to magiczny czas, więc warto w przedświątecznej gorączce pamiętać o pomaganiu.

 • Radio Świętego Mikołaja

Atmosfera Jarmarku to nie tylko kolorowe lampki, korzenne aromaty i smaki. To także świąteczna muzyka, która płynąć będzie ze specjalnie zainstalowanego na każdym z trzech jarmarkowych placów nagłośnienia.

Radio Świętego Mikołaja działać będzie przez wszystkie dni Jarmarku. Za jego pośrednictwem poznamy m.in. staropolskie tradycje bożonarodzeniowe, obrzędy charakterystyczne dla różnych krajów i religii, historie choinki, wigilijnych potraw i najsłynniejszego biskupa na świecie – Św. Mikołaja. Prócz mnóstwa ciekawostek, kolęd i pastorałek, z głośników popłyną… świąteczne życzenia. Każdy z Gości Jarmarku będzie miał okazję do złożenia gwiazdkowych życzeń rodzinie, znajomym i bliskim! Wystarczy tylko odnaleźć Mikołaja z mikrofonem w dłoni.

 • Jemiołowy Zakątek

Pocałunek złożony pod jemiołą na ustach ukochanej osoby wróży miłość na długie lata. Dlatego też zachęcamy wszystkich zakochanych do wizyty na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego i odwiedzenia w towarzystwie drugiej połówki… jemiołowego zakątka!

Klimatyczny zakątek w formie roślinnej pergoli stanie na Alei Kwiatowej. W dekoracji wykorzystane zostaną m.in. jabłka i cynamon, bombki i światełka, czerwone amarylisy, dekoracje w kształcie serca, no i oczywiście jemioła. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak tylko zachęcić wszystkie zakochane pary do wizyty w zaciszu Jemiołowego Zakątka. Może być to niebywała szansa do zapewnienia sobie szczęścia w miłości na resztę życia! Nie zmarnujmy takiej okazji! :-)

 • Pocztówki i pamiątkowe pieczątki

Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego rozdawane będą kartki z grafiką świątecznej Alei Kwiatowej. Na rewersie pocztówek znajdzie się natomiast informacja o Jarmarku wraz z miejscem na trzy okolicznościowe, kolekcjonerskie pieczęci! Aby zebrać ich komplet, trzeba będzie odwiedzić każdy z trzech jarmarkowych placów. Tam, w oznaczonych miejscach, odbierzemy kolorowy stempel, który może być świetną pamiątką po naszym wydarzeniu. Zachęcamy, szczególnie najmłodszych, do zebrania wszystkich trzech pieczątek na pamiątkowej kartce!

 • Konkurs na Najlepszy Produkt Świąteczny

Tegoroczną nowością będzie organizowany wspólnie z Kurierem Szczecińskim konkurs na Najlepszy Produkt Świąteczny. W magazynowym wydaniu dziennika z 8 grudnia wydrukowany zostanie specjalny kupon do głosowania. Osoby odwiedzające Jarmark za jego pomocą wybrać mogą najlepszy produkt oferowany przez wystawców. Może być to potrawa, pamiątka, dekoracja, napój – jednym słowem – wszystko. Po przeliczeniu oddanych na terenie jarmarku głosów ogłosimy zwycięzcę, który dostanie pamiątkowy certyfikat i pakiet reklamowy w Kurierze Szczecińskim. Spośród głosujących wybierzemy zaś autorów najlepszych uzasadnień, których obdarujemy choinkami i bonami do piekarni Asprod.

Ogłoszenie wyników i zakończenie plebiscytu na scenie na pl. Lotników w niedzielę, 17 grudnia, o godz. 14.00. Zwycięzcy, którzy nie zdążą wówczas odebrać nagrody, będą mieli okazję zrobić to w kolejnych dniach w redakcji Kuriera przy pl. Hołdu Pruskiego. Zapraszamy do udziału!

 • Choinka z płyt CD

Świąteczne drzewko z płyt kompaktowych stanie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego na pl. Żołnierza. Ekologiczna instalacja artystki Moniki Szpener będzie prawdopodobnie najoryginalniejszą szczecińską choinką! Instalacja zostanie zbudowana z dokładnie 1284 płyt CD! Rozpiętość trzyramiennego drzewka wyniesie ok. 2,5 metra. Taka sama będzie wysokość niecodziennej choinki. Oryginalna rzeźba ma być okazją do „przemycenia” sztuki w jarmarkową przestrzeń oraz do edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. To także szansa na przybliżenie odwiedzającym Jarmark Bożonarodzeniowy idei upcyklingu, a więc wtórnego przetwarzania odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce.

Partnerem instalacji jest ecoSzczecin – inicjatywa Urzędu Miasta Szczecin promująca wiedzę o świadomym i rozważnym gospodarowaniu odpadami.

 • Mikołajkowa drużyna animatorów

Święty Mikołaj, Śnieżynka, Elf baloniarz i Miś Kostek to nieustraszona świąteczna ekipa, która wciągnie najmłodszych jarmarkowych Gości w wir świątecznej zabawy. W programie m.in. kreatywne pakowanie prezentów, spektakl „Gdzie się podział Św. Mikołaj?”, zabawy sportowe i zręcznościowe na dobry początek dnia, interaktywne czytanie bajek, wspólne tańce i skręcanie balonów. To także świetna okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć ze Świętym Mikołajem, który na najmłodszych czekać będzie na tronie w towarzystwie bałwanków i reniferów.

Animacje odbywać się będą w weekendy – 9, 10, 16 i 17 grudnia.

 • Na scenie

Scena stanie na pl. Lotników i intensywnie wykorzystywana będzie w ostatni jarmarkowy weekend. Wcześniej bowiem na placu stanie ciężarówka Coca-Coli i strefa sportów zimowych. 16 i 17 grudnia zaplanowaliśmy koncerty kolędowe, spotkanie z Romanem Czejarkiem, czytanie bajek, pokazy taneczne i teatralne oraz przekazanie Światła Betlejemskiego mieszkańcom Szczecina i harcerzom (niedziela, 17 grudnia, godz. 16.30). Inicjatorem jest Związek Harcerstwa Polskiego, którego członkowie ze sceny przybliżą ideę światła betlejemskiego, złożą świąteczne życzenia i wspólnie z mieszkańcami zaśpiewają kolędy.

Godzinowy program weekendowych wydarzeń na pl. Lotników zostanie opublikowany na stronie internetowej wydarzenia www.kolorowaaleja.pl

Organizatorzy, partnerzy, patroni
 • Organizatorami Jarmarku Bożonarodzeniowego są Urząd Miasta Szczecin i Żegluga Szczecińska.
 • Wydarzenie organizowane pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Szczecin.
 • Partnerem Jarmarku Bożonarodzeniowego jest projekt „Czysta Odra w Szczecinie”.
 • Patronami medialnymi są Kurier Szczeciński i Radio Eska.

Więcej informacji


O Kolorowej Alei

Ostatnie lata są dla szczecińskiej Alei Kwiatowej czasem niezwykle… barwnym. Nie tylko za sprawą pięknie kwitnących kwiatów i niecodziennych instalacji florystycznych. Koloryt temu miejscu nadają sami mieszkańcy, którzy licznie uczestniczą w szeregu imprez i spotkań.

Historia „Kolorowej Alei” rozpoczęła się w roku 2015, kiedy to w głosowaniu nad projektami Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego uznanie w oczach mieszkańców zyskała propozycja „Ożywienia Alei Kwiatowej”. Ponad 1000 osób opowiedziało się wówczas za posadzeniem w tym miejscu nowych kwiatów oraz ustawieniem ozdobnych gazonów i instalacji florystycznych. W toku spotkań z autorem zwycięskiego pomysłu Urząd Miasta wypracował długofalowy i kompleksowy plan działań pod nazwą „Kolorowa Aleja”, mający na celu realizację założeń projektu.

Prace nad zapełnieniem alei kwiatami to nie wszystko. W marcu 2016 roku rozpoczął się cykl wydarzeń, które zachęcały mieszkańców do regularnego odwiedzania tego miejsca. Inicjatywę „Kolorowa Aleja” zainicjowała Eko Wielkanoc. Następnie przyszedł czas na Majówkę na Alei, Dzień Różnorodności Kulturowej, Światowy Dzień Ochrony Środowiska, Powitanie Wakacji, Urodziny Szczecina, Kulinarną Aleję, Aktywny Szczecin, Wege Aleję, Pożegnanie Lata, Aleję Seniora, Święto Niepodległości i dwie edycje zielonego eventu pn. Miasto Ogród. Ostatnim wydarzeniem w roku 2016 był Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy.

Rok 2017 także stał pod znakiem wydarzeń skierowanych do różnych grup mieszkańców. Tym razem Żegluga Szczecińska zajęła się organizacją następujących eventów: Jarmarku Wielkanocnego, Po Sąsiedzku, Turystycznego Szczecina, Miejskich Wakacji, kolejnych dwóch edycji zielonych targów Miasto Ogród i – ponowie – Jarmarku Bożonarodzeniowego.

W szklanym pawilonie u wlotu na Aleję Kwiatową powstało Centrum Informacji Turystycznej, gdzie uzyskać można informacje na temat naszego miasta i regionu, poznać ofertę szczecińskich atrakcji turystycznych, kupić Szczecińską Kartę Turystyczną, miejskie pamiątki, wydawnictwa, bilety na wydarzenia oraz… zaopatrzyć się w kubek ciepłej kawy lub herbaty, z którą wybrać się można na spacer po Szczecinie.

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Jeśli zgadzasz się na ich wykorzystywanie klinij przycisk.

Zgadzam się